Eftersom jag varken tål gluten eller mjölkprodukter blir det till att läsa innehållsförteckningarna noga. Till att börja med är de inte alltid lättlästa. Pytteliten stil. Kan vara tex vit text på ljusgrön botten. Är det dessutom en blank förpackning som dessutom är inplastad är det inte det lättaste. Så undrar man vad en del gör i produkten och som matallergiker är det mycket som får väljas bort. När man bakar egna maränger är det äggvita, socker och eventuellt någon smaksättning. De flesta köpemaränger innehåller mjölkpulver. Varför? För att försvåra för mjölkallergiker? Maxi har ett eget märke som inte innehåller mjölkpulver iallafall. De med polkagris är riktigt goda.
Kollade någon påse med blandade nötter. Vad innehöll den? Vetemjöl! Troligtvis som ytbehandling. Varför? För att försvåra för glutenintoleranta? Estrellas salta jordnötter är olja och salt. Det behövs inte vetemjöl!